szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Péntekről hétfőre várta a kész, részletes válaszokat a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A kormány tavaly kiadott egy rendeletet a természeti katasztrófákra, háborúra és egyéb válsághelyzetekre való gazdasági felkészítésről. Az RTL úgy tudja, hogy a szakképző iskoláknak is ki kellett tölteniük a jogszabály által előírt „védelemgazdasági követelménytámasztó és tervező táblázatot”, amelyben arról kellett beszámolniuk, hogy „békeidőben” és rendkívüli helyzetekben mennyit igényelnek az előre megadott árukból és szolgáltatásokból.

Mint írják, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal április 19-én, péntek délelőtt küldte el a szakképzési centrumoknak az adattáblát, amelyet már április 22-én délután háromig vissza is kellett küldeniük. Vagyis az egész kitöltésére mindössze egy hétvégét kaptak.

Ez azért aggályos, mert rengeteg  adatot kellett elküldeniük a Nemzetgazdasági Minisztériumnak. Részletesen meg kellett adniuk, hogy mekkora az igényük a meghatározott cikkekből békeidőben és a különféle, előre meghatározott mozgósítási helyzetekben, például fegyveres konfliktus esetén vagy egészségügyi, katasztrófa- vagy humanitárius jellegű helyzetekben. Az RTL bemutatta, pontosan mely kategóriákban várták el az adatszolgáltatást:

  • alapvető élelmiszerek és fogyasztási cikkek,
  • élelmiszeripari alapanyagként használt mezőgazdasági termékek,
  • ipari alap- és nyersanyagok,
  • civil felhasználású ipari késztermékek,
  • haditechnikai eszközök és felszerelések,
  • elektronikus hírközlési és informatikai eszközök, szolgáltatások,
  • közlekedési eszközök, üzemanyagok, szállítmányozás,
  • egészségügyi és gyógyszeripari termékek, eszközök, felszerelések,
  • energiaellátáshoz kapcsolódó eszközök és szolgáltatások,
  • egyéb termékek és szolgáltatások.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az RTL megkeresésére azt írta, hogy „a tervezés célja a Védelemgazdasági Alapterv elkészítése. A Védelemgazdasági Alaptervet a nemzetgazdasági miniszter a kormányrendelet szerint érintett szervek közreműködésével és adatszolgáltatása alapján állítja össze”.

Másfél kiló zsír és negyed kiló élesztő? Hogyan határozhatta meg a kormány a fejadagokat és hogyan kellett volna?

Mai szemmel nézve elég furcsa, katasztrófahelyzetekre szánt fejadaglista került nyilvánosságra egy rendelettervezettel. Szűcs Zsuzsannát, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSz) elnökét kérdeztük arról, mennyire lennének alkalmasak a benne szereplő adagok arra, hogy szükség esetén egy hónapon át élelmet biztosítson, és azt is megnéztük, a nemzetközi szervezetek ehhez képest hogyan képzelnék el a fejadagokat.