szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Extrém terhelést jelent az ingyen parkolás a fővárosi, kisebb utcák számára, miközben a forgalom még nem érte el szokásos szintet Budapesten. Országosan viszont lényegében az autóforgalom már ugyanott tart, mint a járvány miatti korlátozások előtt.

A koronavírus-járvány kirobbanásakor, a kijárási korlátozások bevezetése idején óriásit esett a forgalom Magyarországon: 60-70 százalékkal kevesebb autó volt az utakon, 70-80 százalékkal kevesebb utas a közösségi közlekedési járatokon, és mintegy 70 százalékkal kevesebben gyalogoltak – írja az Index átfogó közlekedési helyzetképet adó cikkében.

A lap a TomTom, az Apple Maps és a Waze élő forgalmi adatait használta a járvány alatti, majd azt követő trendek bemutatására. Azt elemezték, márciusban hogyan zuhant a forgalom, majd tért magához június elejére. Mint kiderült, leggyorsabban az autósok vették vissza a terepet, a gyalogosok – a jó idő ellenére – egyelőre némi lemaradásban vannak.

Az Apple nyilvános Mobilitási Trendek riportjaiban szépen kirajzolódnak a tendenciák:  

Apple

A budapesti közlekedési helyzetet elemezve érdekesség, hogy a hosszabb ideig tartó korlátozások miatt még június elején sem voltak annyian az utakon, mint máskor. A Waze élő adatai alapján ugyanakkor

a belvárosi kerületekben jóval nagyobb a forgalom a budapesti átlagnál az ingyenes parkolásnak köszönhetően.

Az ingyenes parkolás hatása a kisebb utcákon jelentkezik, Erzsébetvárosban például négyszeresére nőtt az áthaladó autók száma, a kis utcák extrém terhelést kapnak.

Pedig az Apple adatai szerint még jóval alatta vagyunk a normál forgalomnak.
Apple

Nagyon jól látszik az elmúlt időszak egyik, az autós közlekedést leginkább befolyásoló intézkedésének hatása is, az új kerékpársávoké a Nagykörúton és az Üllői úton. Ezeken a helyeken a felére csökkent az autósforgalom, a forgalomsűrűség viszont ezzel arányosan nőtt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.